10 Başlıkta Türkiye’nin Güncel Dijital Medya Raporu

We Are Social ve HootSuite, her yıl olduğu gibi bu yıl da Küresel Dijital Raporu‘nu yayınladı. 230’dan fazla rapor derlenerek oluşturuldu. 200’den fazla ülkenin dijital verilerine yer verildi. İncelediğim Türkiye ve dünya verilerini 10 başlıkta toparladım.

1. Türkiye internette vakit geçirme oranları dünya ortalamasının üstünde 

Ocak 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında dünyada internet başında günde en fazla vakit geçiren 14. ülkeyiz. Her gün 7 saat 15 dakikamızı internette geçiriyoruz. Dünya geneli ortalama ise 6 saat 42 dakika. Amerika, Rusya, İtalya, Çin, Kanada gibi ülkelerde de 5 buçuk- 6 buçuk saat aralığında. Listenen ülkeler arasında vakit geçirme süresi en az olan ülke ise 3 saat 45 dakika ile Japonya.
Fazla vakit geçiren diğer ülkeleri de merak ettiyseniz:

 1. Filipinler- 10 saat 2 dakika
 2. Brezilya- 9 saat 29 dakika
 3. Tayland- 9 saat 11 dakika
 4. Kolombiya- 9 saat
 5. Endonezya- 8 saat 36 dakika
 6. Güney Afrika-8 saat 25 dakika
 7. Arjantin- 8 saat 19 dakika
 8. Malezya- 8 saat 5 dakika
 9. Meksika- 8 saat 1 dakika
 10. Birleşik Arap Emirlikleri- 7 saat 54 dakika
 11. Mısır- 7 saat 53 dakika
 12. Hindistan- 7 saat 47 dakika
 13. Tayvan- 7 saat 39 dakika
 14. Türkiye- 7 saat 15 dakika

2. Dünya nüfusunun %45’i aktif sosyal medya kullanırken, Türkiye’de bu oran %63

Türkiye nüfusu 82.44 milyon. Bu nüfusun 59.36 milyonu, yani %72’si internet kullanıcısı. Dünya’daki oran ise %57, Türkiye internet kullanımında da dünya ortalamasının üzerinde.
Türkiye’deki aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 52 milyon. Dünyada aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 3 milyar 484 milyon. Dünya nüfusunun %45’ine denk geliyor, Türkiye’de ise nüfusun %63’üne denk geliyor.

Türkiye genç nüfusuyla yeni uygulamalara ve teknolojilere çok çabuk adapte oluyor. Bu nedenle büyümek isteyen uygulamaların yolu da mutlaka Türkiye’den geçiyor. Sosyal medyanın bu kadar aktif kullanıcısının olması da bunun bir göstergesi. Hatta son dönemlerde Netflix’in Türkiye pazarına girmek için Türk dizisi ile gönlümüzü fethetmeye çalışması (bizim de bayrakları asmamız) bu verilerin bir yansıması.

3. Sosyal Medyada günde 2 saat 46 dakika harcıyoruz

İnternette günde geçirdiğimiz 7 saat 15 dakikaya bakınca 2 saat 46 dakika gözüme az bile göründü. Ama tabii ki dünya ortalamasının 2 saat 16 dakika olduğunu hesaba katarsak çok da az değil. Sosyal medya kullanım oranlarında dünyada 16. sıradayız.
Televizyonda geçirdiğimiz vakit ise günde 3 saat 9 dakika. Sosyal medya ile arasında 23 dakika fark var. Geçen yıllarda sosyal medyanın televizyonu geçtiğini de hatırlıyorum. Dijital konularda öncülük eden kişilerin yorumlarına baktığımızda sosyal medyada geçirilen sürenin azalacağına dair görüşler de var. Hatta bu ara duymaya başladığımız ve duymaya da devam edeceğimiz “dijital detoks” kavramı gündemde.

4. İnternette en çok ne aradık?

En çok hangi sitelere girdiğimiz konusunda veri alınabilecek iki kaynağa başvurmuşlar. Similarweb verisine göre ilk 10 şöyle:

 1. google.com.tr
 2. google.com
 3. youtube.com
 4. facebook.com
 5. twitter.com
 6. hurriyet.com.tr
 7. instagram.com
 8. yandex.com.tr
 9. eksisozluk.com
 10. sahibinden.com

Alexa’nın verisine göre ise durum şöyle:

 1. google.com
 2. youtube.com
 3. google.com.tr
 4. facebook.com
 5. ensonhaber.com
 6. sahibinden.com
 7. memurlar.net
 8. kizlarsoruyor.com
 9. live.com
 10. hürriyet.com.tr

Similarweb ve Alexa arasında bazı farklılıklar ortaya çıkmış. Hangisi daha güvenilir tam bilemiyoruz. Ancak bu sıralamaların botlarla manipüle edildiği de zaman zaman gündeme gelen konular.

5. Youtube’da en çok ne aradık?

 1. Sen
 2. Şarkılar
 3. Sen Anlat Karadeniz
 4. Çukur
 5. Film
 6. Enes Batur
 7. Söz
 8. Kadın
 9. Minecraft
 10. Niloya
 11. Aleyna Tilki
 12. Erik Dalı
 13. Ahmet Kaya
 14. Elif
 15. Yıldız Tilbe
 16. Galatasaray
 17. Pepe
 18. Müslüm Gürses
 19. Fenerbahçe
 20. Selena

Youtube arama listesi ülkemizin özeti gibi. Dizi ve futbol tutkumuz Youtube’a da yansımış:) Aslında bir yandan da hep söylediğimiz gibi Youtube televizyonun yerini almış. Listede çocuklarla ilgili içerikler de bayağı yer edinmiş görünüyor. Çocukların eline tablet verip kenara çekilen bir aile düzeninde maalesef çocuklar da çok fazla Youtube içeriği tüketiyor.  

6. En aktif sosyal medya platformları

 1. Youtube
 2. Instagram
 3. Whatsapp
 4. Facebook
 5. Twitter
 6. FB Messenger
 7. Skype
 8. Snapchat
 9. LinkedIn
 10. Pinterest

Youtube yılardır bağırarak geliyordu. Son yıllarda hep dijitalcilerden şunu duyduk ve söyledik “bu sene videonun yılı olacak” Video içeriklerini daha çok tüketmeye başladık. Bu da aslında tüm kurumlara, markalara video üretin diyen bir veri olarak tekrar karşımıza çıkıyor.

7. Sosyal Medya büyüme oranları


Facebook: % -2.3
Instagram: %2.7
Twitter: %1.9
Snapchat: %-26
LinkedIn: %5.8

Facebook üzerine çok uzun zamandır konuşuluyor. Artık kullanmıyoruz diyenlerin sayısı artmaya başladı. Veriler de bize düşüş gösteriyor olabilir ama Türkiye’de hala en çok kullanıcıya sahip uygulama ve çok aktif kullanmasak da hayatımızda kalmaya devam ediyor. Facebook olmasa da Messenger’ını bir şekilde kullanıyoruz. Facebook da reklamlarını Messenger’a da kaydırdı ve buradan da büyük oranda dönüş sağlanıyor. Yani şimdilik kurumlar, markalar için “Facebook bitti, çekiliyoruz” denilecek bir dönem değil.

8. Türkiye’de sosyal medya platformlarının kullanıcı sayıları

Facebook’un Türkiye’de 43 milyon, dünyada 2 milyar 121 milyon kullanıcısı bulunuyor. Instagram’ın Türkiye’de 38 milyon, dünyada 894 milyon 900 bin kullanıcısı bulunuyor. Twitter’ın Türkiye’de 9 milyon, dünyada 250 milyon 800 bin kullanıcısı bulunuyor. Snapchat’in Türkiye’de 6 milyon civarı, dünyada ise 306 milyon civarı kullanıcısı bulunuyor. LinkedIn’in ise Türkiye 7 milyon civarı, dünyada ise 604 milyon civarında kullanıcısı bulunuyor.

9. Sesli arama* oranı %44


İnternet teknolojilerini kullanma oranlarına da baktığımızda, internet kullanıcılarının %44’ü yıl boyunca en az ayda 1 kez sesli arama veya sesli komut özelliğini kullanmış. Bu benim en çok şaşırdığım verilerden biri oldu. Bir iki eğitimde de markaların sesli aramalardaki yükseliş trendini gördüğünü ve yatırımlarına bu yönde de ağırlık vereceğini duymuştum. Bu veriler de sanırım bunun göstergesi.
• Sesli arama ile kastedilen arama motorlarında ya da Siri gibi sesli komutun kullanabildiği platformlar kastediliyor.

10. Adblock kullanım oranı %46


Geçen yıl Şubat ayında %40 olarak ölçümlenen adblock kullanım oranı We Are Social’ın raporunda %46 olarak görünüyor. Dünyada da adblock kullanımında 15. Sıradayız. Daha önce de bu konudan kısaca bahsetmiştim. Reklam dinamiklerini bilmeyen, hedef kitlesini uygun seçemeyen markalar insanları reklamlarla taciz ediyor. İnsanlar da bu tacizden kurtulmak için haklı olarak çareyi adblock kullanmakta buluyor. Önümüzdeki dönem adblock kullanımının daha da artacağını düşünüyorum.

Instagram @sosyalbiinsan

10 Başlıkta Türkiye’nin Güncel Dijital Medya Raporu” için 4 yorum

 1. Artık tv kanalları da sosyal medyanın gücünün farkına vardığı için içerikleri oluştururken de paylaşırken de bu verilerden yararlanıyor. Youtube’ta ilkler listesinde en çok dizilerin olması da bunun bir göstergesi sanırım. Bu yönüyle bakıldığında gücü azalıyor görünse de TVler direnmeye hatta etkilerini sosyal medya alanında da genişletmeye devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir