Poşetlerin 25 Kuruş Olmasına İlişkin Merak Ettiğiniz Her Şey

Fotoğraf: Troy Mayne/Oceanic Imagery Publications

Poşetler neden 25 kuruş oldu?

Poşetlerin paralı olmasının nedeni çevreyi korumak, bu nedenle Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi olarak kabul edildi.

Amaç çevre değil para diyen sesleri duyuyorum, o konuya da geleceğim.

25 kuruşun hepsi işletmeye mi kalıyor, devlet bu paradan pay alıyor mu?

Hayır, 15 kuruşu devlete 10 kuruşu da işletmeye kalıyor.

Çözüm karton poşetler mi, onlardan para alınmıyor?

Hayır değil, yani mesele tüketmemek. Plastik, kağıt vs..

Poşete alternatif ne kullanabiliriz?

 • Spor mağazalarında satılan bir poşet gibi yer kaplayan ama kocaman bir sırt çantasına dönüşen torbalardan edinebilirsiniz.

Amaç sadece doğayı korumak mı?

Amaç doğayı korumak da bundan gelir sağlamak da olabilir. Ama odaklanmamız gereken mesele doğa. Neden mi?

Fotoğraf: John Cancalosi/ National Geographic
 •  Poşetler doğada 500- 1.000 yıl arasında çözünüyor, düşünsenize kaç insan ömrü boyunca kalıyor…
 • Poşetler toprağın üzerinde kaldığında toprak bu plastiği ememiyor. Topraktaki canlılar da toprağa kimyasallar, zehirler bırakan bu maddeyi sindiremiyor ve toprağın yapısı bozuluyor. Aşık Veysel’in Sadık Yarine bunu yapmak istemeyiz değil mi…
 • Denizlere, okyanuslara burada yaşayan canlılara büyük zarar veriyor. Denizdeki canlılar poşetleri gıda zannedip yiyor ve mideleri bunu sindiremiyor, bu nedenle midelerinde gerçek yiyeceklere yer kalmıyor. Bu konuda çalışan uzmanlar, araştırmacılar her yıl denizdeki 100,000 hayvanın plastikten dolayı öldüğünü belirtiyor

Mesele sadece poşet değil, mesele aslında daha büyük. Mesele plastikler, yavaş yavaş hepsini hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor. Doğaya zarar veren plastikler size zarar vermiyor sanıyorsanız çoook yanılıyorsunuz. Konuyu daha iyi anlamak için “Vazgeçiyoruz” belgeselini mutlaka izleyin ve neden vazgeçmek zorunda olduğumuzu tekrar bir değerlendirin.

Poşet paralı olunca poşet tüketimi ne kadar azalacak?

Bunun İngiltere’de ve birçok ülkede örneği var. %80 ile %98 oranında tüketim azalıyor. Bakanın açıkladığı gibi Türkiye’de de daha ilk günden %70 azalmış görünüyor.

Poşet kullanmayınca doğayı kurtaracak mıyız?

Hayır kurtarmayacağız yani bu yeterli değil ama sonuçta plastikleri hayatımızdan çıkarmak için bir adım ve bu anlamda çok değerli.

Devlet poşetten kazandığı parayı ne yapacak?

Devlet bu parayı çevre için kullanacağını açıkladı. Açıkladı ama “çevreye mi harcayacak nerden bileceğiz?” sorularını duyar gibiyim. Doğrudan denetleyebileceğimiz bir mekanizma yok ama biz halk olarak kendi aramızda konuşmayı çok severiz ama iş yetkililere belediyeye, devlete gelince sesimizi çıkarmayız. Madem bu para bunun için toplanıyor, çekinmeyin, sorun, isteyin, talep edin. Aksi halde boş konuşmaktan öteye gidilmeyecek.

 • CİMER‘e (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi) yazıp, durum hakkında bilgi isteyebilirsiniz.
 • Çevrenizde eksik gördüğünüz geri dönüşüm kutuları, atık toplamayla ilgili eksiklikler için belediyenize başvurabilirsiniz.

Instagram @sosyalbiinsan

Poşetlerin 25 Kuruş Olmasına İlişkin Merak Ettiğiniz Her Şey” için 2 yorum

 1. Kişisel konfor alanının dışına çıkacakları için bir çok insan bunun karşısında duruyor. Tıpkı ilk zamanlar kamusal alanlarda sigara yasaklarına, bir çok insanın özgürlüğünün kısıtlandığı gerekçesiyle karşı çıktığı gibi. Burada zarar gören belki pasif içicilikle doğrudan başka insanlar değil ama hepimizi ilgilendiren ve etkileyen doğa. Bir çok gelişmiş ülkede bu uygulamayla %90’ın üzerinde daha az kullanım başarısına ulaştığını görmek mutluluk verici.
  Daha az tüketmeyi ve naylon kullanımını azalttığı doğa dostu bir karar olduğu için sonuna kadar destekliyorum.

 2. Çok geriden gelmemize rağmen bu bile büyük bir adım..Doğa ve canlılar için umarım bundan sonrada daha duyarlı ve olumlu adımlar atılır.
  Darısı diğer atıkların başına. .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir