Doğamızda çok yönlülük var

Çok yönlü olmayı seviyorum. Kickboks, Hint Dansı, doğa ve yaşama dair ne öğrenebiliyorsam ne deneyimleyebiliyorsam… Doğamızda da bunun böyle olduğunu düşünüyorum.

 

 

Eski insanlar sizce tek bir alanda tek bir beceriye mi sahipti? Tarlayı ekmeyi de biliyorlardı, ekmek pişirmeyi de kendi evlerinin tadilatlarını da yapabiliyorlardı, ruhlarını doyurmak için enstrüman çalmayı da şiirler yazmayı da… Hayatta kalmak ve hayatta huzurlu olabilmek adına beceriler geliştiriyorlardı.
Okuduğum bir kitapta mutlu ilkel kabile vardı ve herkes kendi evini de yapmayı da bilirdi ihtiyaç duyduğu şeyleri üretmeyi de. Bu kabileden intikam almak ve onları mutsuz etmek için uğraşan adam kabileden birini alır ve ormanın en kıymetli endemik bir türünden sepet yapmasını ister. Adam yapar. Sonra ona der ki: sen tüm gün bu sepetlerden yap, o sepetlerin ne kadar özel olduğunu insanlara hissettirelim ve herkes o sepete sahip olmayı istesin. Sen de satarsın bir sürü kupu(para) kazanırsın. Yerli şöyle der “ ben ihtiyacım olduğunda sepet yapabiliyorum ve seviyorum da ama tüm gün sepet yapmak hoşuma gitmez.” Bu hayatta yapılacak tek bir şey, deneyimleyecek, öğrenecek tek bir şey olur mu hiç? Ne kadar öğrenir ne kadar deneyimlerseniz o kadar yaşarsınız🙂
Kitap: Seni Her Şeyin Mümkün Olduğu Bir Yere Götüreceğim

Instagram @sosyalbiinsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir