Ali ve Nino’nun hikayesini bilir misiniz?

Bu aralar sıkça görmeye ve duymaya başladık onların heykellerini ve hikayelerini. Buna vesile olan ise milyonların ilgisini çeken dizi “Sen Anlat Karadeniz”
Bu vesileyle ben de Batum’da bulunan bu muazzam heykeli de Ali ile Nino’yu da merak ettim.
Ali ve Nino Doğu ile Batı arasında kalmış imkansız aşkın sahipleri. Doğu tarafındaki Ali ve batıya yakın duruşuyla Nino, okul yıllarında birbirlerine aşık olmuşlar ve bu imkansız aşkı yaşatmaya çalışmışlar. 1. Dünya Savaşı ve Rus Devrimi boyunca bağımsızlık savaşı veren Azerbaycan’ın kaos dolu ortamındaki Ali, Asyalı atalarının inançlarıyla Avrupalı Nino arasında bir seçim yapmak zorunda kalmış. Nino aristokrat ve Hristiyan bir ailenin kızıyken Ali tam karşıtı Müslüman gelenekleriyle köklü bir aileden geliyormuş. Ali vatanı için savaşa gitmiş, bir daha da dönememiş.
Gürcü sanatçı Tamar Kvesitadze de bu heykellerle bu aşkı yaşatmaya devam etmiş. Heykel, özel aydınlatmasıyla her akşam saat 7’de hareketleniyor ve iki figür yavaşça birbirlerine yaklaşıyor.
Ancak kavuşma kısa sürüyor, Ali’nin Sovyet işgali sırasında hayatını kaybetmesi ve iki aşığın ayrı düşmesini temsilen, kadın ve adam figürleri birbirlerinin içinden geçerek tekrar ayrılıyor ve birbirlerini arkalarında bırakıyor.
Sanatın dili gerçekten muazzam…

Instagram @sosyalbiinsan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir